63. NEVES Betegbiztonsági Fórum
2024. január 25-én rendeztük meg a 63. NEVES Betegbiztonsági Fórumot, „Eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe IV.” címmel, amelyen a Minőségügyi és Betegbiztonsági Menedzser (MBM) szakirányú továbbképzés 2022-es évfolyamának hat hallgatója mutatta be a saját munkahelyi környezetben megvalósított projektjét.
Dr. Belicza Éva a bevezető előadásban tájékoztatta a résztvevőket, hogy a 2015-ben megalakult Betegbiztonsági Tanszéki Csoport 2024. január 1-től Betegbiztonsági Tanszék lett. Az MBM képzés is megújult, Egészségügyi-Minőségügyi és Betegbiztonsági Menedzser (EMBM) mesterképzésként folytatódik. 2024. novemberéig lehet jelentkezni a 2025. februárjában induló 2 éves képzésre.
Az idei év eseményeivel kapcsolatban az alábbi információk hangzottak el:
A következő NEVES Fórumokat április 11-én és június 13-án tartjuk.
A Betegbiztonsági Világnap témája idén a Diagnostic Safety – a diagnosztikai biztonság lesz.
A Fórumon bemutatott hallgatói projektek:
Simon Judit, a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház munkatársa a kórházi takarítási minőség fejlesztését tűzte ki célul az intézmény két fekvőbeteg ellátó osztályán, az Általános Sebészeti és a Kardiológiai Osztályon a helyiségek takarítási sorrendjének szabályozásával, a takarítási munkafolyamatok sorrendiségét és gyakoriságát jelölő munkautasítás használatával és az osztályokon dolgozó takarítók oktatásával.
Pásztor Anna, az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet munkatársának projektje a betegek étkeztetésének javítását célozta meg a kész ételek tárolásával és a fogyasztás előtti kezelésével kapcsolatos szabályozás elkészítésével és bevezetésével minden osztályon, ahol 6 órán túli betegellátás történik.
Dr. Molnár Anna, a Szegedi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetének munkatársa projektjében a testsúlybecslés és testsúlymérés standardizált gyakorlatát vizsgálta a gyógyszeradagolások és egyéb terápiás beavatkozások biztonságának javítása érdekében.
Pintér Katalin a hólyagkatéter alkalmazás gyakorlatának vizsgálatát végezte klinikai audittal. A hólyagkatéter alkalmazása az egyik leggyakoribb invazív beavatkozás a fekvőbeteg ellátásban, és az egyik leggyakoribb egészségügyi ellátással összefüggő fertőzés a hólyagkatéter használatával kialakuló húgyúti fertőzés. Az előadásban bemutatott módszertan nem csupán ennek vizsgálatára alkalmas, a tevékenység lépései alkalmazhatóak bármely más szakterület klinikai megfelelőségének vizsgálatára.
Szigeti Gábor, a Budapesti Szent Margit Kórház Központi Laboratóriumának munkatársa a preanalitikai hibák javítására dolgozott ki javaslatokat a laboratóriumi informatikai rendszerben rögzített adminisztratív adatok, az azokból képzett minőségügyi indikátorokból levonható következtetések és az érvényes szakmai irányelv ajánlásai alapján.
Kovács Edina, a Szent Kristóf Szakrendelő munkatársa az ambuláns lapok vezetésének fejlesztését tűzte ki célul azok minőségügyi, betegbiztonsági és jogszabályi megfelelősége érdekében. Ehhez ellenőrzési csekklista segítségével és a munkatársak bevonásával dokumentációelemzést végeztek, majd a tapasztalatok alapján javaslatot dolgoztak ki az ambuláns ellátási adatlapok vezetésére vonatkozó új szabályzatra vonatkozóan.
Az előadások diái az alábbi linkeken érhetők el:
Dr. Belicza Éva: Eredményes betegbiztonsági fejlesztések – a tudás szerepe IV.
Simon Judit: A kórházi takarítási minőség fejlesztése
Pásztor Anna: Az étel útja, avagy a kész étel tárolása az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet fekvőbetegellátó osztályain
Dr. Molnár Anna: Testsúlybecslés és testsúlymérés standardizált gyakorlatának vizsgálata intenzív osztályon
Pintér Katalin: A hólyagkatéter alkalmazás gyakorlatának vizsgálata klinikai audittal
Szigeti Gábor: A minőségirányítási rendszer fejlesztése a Budapesti Szent Margit Kórház Központi Laboratóriumában
Kovács Edina: Ambuláns lap ellenőrzési szabályzat létrehozása