Hírfolyam Hírfolyam

66. NEVES Fórum

2024. november 28-án Kecskeméten, a Szent-Györgyi Albert Technikumban rendeztük meg a 66. NEVES Betegbiztonsági Fórumot Sokoldalú betegbiztonság címmel.

A NEVES Fórum részeként hagyományteremtő céllal indítottuk útjára azt a sorozatot, amelynek keretén belül az egyes egészségügyi ellátó intézmények bemutatják, mit és hogyan tesznek a betegbiztonság javítása érdekében. A fórum kórházi bemutatkozó sorozatának ezúttal a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház biztosított helyet. Az előadások a „sokoldalú betegbiztonság” jegyében mutatták be az intézmény működésének különböző területeit, azok betegbiztonsági és dolgozói biztonsági vonatkozásait, a gyakorlatban megvalósított fejlesztések tapasztalataival és eredményeivel együtt. A szakmai találkozó ezzel kívánta segíteni az egészségügyi ellátásban dolgozó szakemberek egymástól való tanulását és a tapasztalatcserét.

Az eseményt a NEVES program elindítója, Dr. Belicza Éva nyitotta meg, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ Betegbiztonsági Tanszékének alapítója.

Az első szakmai előadást Dr. Lénárt Endre, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház mb. főigazgatója tartotta. Beszámolt róla, hogy már a kezdetektől csatlakoztak a NEVES jelentőrendszerhez, 2023 óta főállású betegbiztonsági menedzsert alkalmaznak, aki 2024-től közvetlenül a főigazgató munkatársa. Az osztályok számára szervezett betegbiztonsági továbbképzések, workshopok segítették a dolgozókat abban, hogy megismerjék a nemkívánatos események kezelésének alapjait, az ellátásbiztonsággal kapcsolatos kockázatokat és a NEVES jelentési rendszer működését. Az eredmények azt mutatják, hogy a betegek és a betegellátásban dolgozók biztonsága mindenki számára közös ügy az intézményben.

Móroczné Dr. Tóth Ildikó, a Dél-pesti Centrumkórház orvosigazgatója előadásában beszámolt arról, hogy miért volt szükség korábban a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban az ágymenedzser funkció létrehozására, és milyen eredményeket értek el vele. A fejlesztéseket megelőzően a sürgősségi osztályon a betegek akár 24-72 órát is tartózkodtak, mert az osztályok nem tudtak szabad ágyakat biztosítani, ez jelentős zsúfoltsághoz vezetett. Az új rendszer hatására megszűnt a 24 órán túl tartó SBO-s fektetés..

Banos Olga, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Ágymenedzseri Osztályának vezetője előadásában bemutatta saját skill laboruk használatának gyakorlatát, valamint annak hatását a gyakorlati képzésre és betegbiztonságra. Hangsúlyozta, hogy ezek a laborok nemcsak az oktatás minőségét javítják, hanem az egészségügyi ellátás színvonalát is emelik. A kórházban 2019 óta tartanak ilyen képzéseket, amelyek a Covid-19 járvány alatt is folytatódtak. A skill labor célja, hogy gyakorlati oktatáshoz nyújtson valósághű szimulációs környezetet új és tapasztalt dolgozóknak, valamint tanulóknak és az egészségügyi pálya iránt érdeklődőknek. A 2021-ben átadott, 200 m²-es labor modern eszközökkel és demonstrációs termekkel segíti ezt a folyamatot.

Varga Éva, a Higiénés Osztály munkatársa az infekciókontroll területén tapasztalható kihívásokról számolt be. Előadásában ismertette, hogy a kórház milyen lépéseket tett a fertőző források kezelésére és az egészségügyi ellátás biztonságának növelésére.

Az Általános Sebészeti osztály vezető ápolója, Golovics Anikó bemutatta a negatív nyomás terápiát, amely hatékonyan segíti a sebgyógyulást különböző típusú sebek esetében. A módszer szabályozott szívóhatással eltávolítja a sebváladékot és szövettörmeléket, elősegítve a sejtek növekedését és javítva a helyi vérkeringést. A terápia költséghatékony, csökkenti az antibiotikum- és fájdalomcsillapító-szükségletet, a mosási költségeket, valamint gyorsabb betegmobilizációt tesz lehetővé.

A szakmai napot Kárpáti Zsolt, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Minőségirányítási Osztályának osztályvezetője zárta, aki a betegbiztonság és a minőségirányítás kapcsolatáról osztotta meg tapasztalatait. Hangsúlyozta, hogy a minőségirányítás nem csak szabályok betartását jelenti, hanem az erőforrások ésszerű használatát, a dolgozók motiválását és egy valóban működő rendszer fenntartását. Ez mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegbiztonság érdekében végzett munka tényleges eredményeket hozzon.

A program hagyományosan a személyesen és online kapcsolatban résztvevők hozzászólásaival, az elhangzottak megbeszélésével zárult.

66. NEVES Fórum

NEVES jelentési rendszer

NEVES Egyesület

A következő eseményeink tervezett időpontjai:

  • NEVES Fórum 2025. január 30.

AKTÍVAN A BETEGBIZTONSÁGÉRT!

Az egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése című, EFOP 1.8.0 – VEKOP 17 jelű pályázati konstrukció betegbiztonsági alprojekt szakmai koncepciója és eredményei: Zárókiadvány

NEVES program

Előadás és jegyzet a kötelező szakmacsoportos továbbképzési tanfolyam támogatásához.
Tovább

GY.I.K. - a NEVES szoftverhez

Kapcsolódó oldalak

További információ

Lezárult az Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése című projekt

EFOP-1.8.0.- VEKOP-17-2017-00001
További információért kattintson a képre

BELLA program

akkreditáció BELLA belső jelentési rendszer betegbevonás betegbiztonság betegesés betegátadás bevezetés bevezető decubitus EFOP elemzési módszerek Európai Unió fejlesztés gyógyszerelés gyógyszerelési hiba gyökérok elemzés infekciókontroll jelentési eredmények jelentési hajlandóság jelentési rendszer jógyakorlat jó gyakorlatok klinikai audit kockázatkezelés kockázatmenedzsment kommunikáció korlátok kézhigiéné MAP4E nemkívánatos esemény NEVES NEVES jelentési rendszer ok projekt protokoll SE-EMK standard standardfejlesztés standardok tanúsítás tűszúrás tűszúrásos sérülések WHO újraélesztés


Széchenyi 2020 info