66. NEVES Fórum
2024. november 28-án Kecskeméten, a Szent-Györgyi Albert Technikumban rendeztük meg a 66. NEVES Betegbiztonsági Fórumot Sokoldalú betegbiztonság címmel.
A NEVES Fórum részeként hagyományteremtő céllal indítottuk útjára azt a sorozatot, amelynek keretén belül az egyes egészségügyi ellátó intézmények bemutatják, mit és hogyan tesznek a betegbiztonság javítása érdekében. A fórum kórházi bemutatkozó sorozatának ezúttal a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház biztosított helyet. Az előadások a „sokoldalú betegbiztonság” jegyében mutatták be az intézmény működésének különböző területeit, azok betegbiztonsági és dolgozói biztonsági vonatkozásait, a gyakorlatban megvalósított fejlesztések tapasztalataival és eredményeivel együtt. A szakmai találkozó ezzel kívánta segíteni az egészségügyi ellátásban dolgozó szakemberek egymástól való tanulását és a tapasztalatcserét.
Az eseményt a NEVES program elindítója, Dr. Belicza Éva nyitotta meg, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ Betegbiztonsági Tanszékének alapítója.
Az első szakmai előadást Dr. Lénárt Endre, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház mb. főigazgatója tartotta. Beszámolt róla, hogy már a kezdetektől csatlakoztak a NEVES jelentőrendszerhez, 2023 óta főállású betegbiztonsági menedzsert alkalmaznak, aki 2024-től közvetlenül a főigazgató munkatársa. Az osztályok számára szervezett betegbiztonsági továbbképzések, workshopok segítették a dolgozókat abban, hogy megismerjék a nemkívánatos események kezelésének alapjait, az ellátásbiztonsággal kapcsolatos kockázatokat és a NEVES jelentési rendszer működését. Az eredmények azt mutatják, hogy a betegek és a betegellátásban dolgozók biztonsága mindenki számára közös ügy az intézményben.
Móroczné Dr. Tóth Ildikó, a Dél-pesti Centrumkórház orvosigazgatója előadásában beszámolt arról, hogy miért volt szükség korábban a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban az ágymenedzser funkció létrehozására, és milyen eredményeket értek el vele. A fejlesztéseket megelőzően a sürgősségi osztályon a betegek akár 24-72 órát is tartózkodtak, mert az osztályok nem tudtak szabad ágyakat biztosítani, ez jelentős zsúfoltsághoz vezetett. Az új rendszer hatására megszűnt a 24 órán túl tartó SBO-s fektetés..
Banos Olga, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Ágymenedzseri Osztályának vezetője előadásában bemutatta saját skill laboruk használatának gyakorlatát, valamint annak hatását a gyakorlati képzésre és betegbiztonságra. Hangsúlyozta, hogy ezek a laborok nemcsak az oktatás minőségét javítják, hanem az egészségügyi ellátás színvonalát is emelik. A kórházban 2019 óta tartanak ilyen képzéseket, amelyek a Covid-19 járvány alatt is folytatódtak. A skill labor célja, hogy gyakorlati oktatáshoz nyújtson valósághű szimulációs környezetet új és tapasztalt dolgozóknak, valamint tanulóknak és az egészségügyi pálya iránt érdeklődőknek. A 2021-ben átadott, 200 m²-es labor modern eszközökkel és demonstrációs termekkel segíti ezt a folyamatot.
Varga Éva, a Higiénés Osztály munkatársa az infekciókontroll területén tapasztalható kihívásokról számolt be. Előadásában ismertette, hogy a kórház milyen lépéseket tett a fertőző források kezelésére és az egészségügyi ellátás biztonságának növelésére.
Az Általános Sebészeti osztály vezető ápolója, Golovics Anikó bemutatta a negatív nyomás terápiát, amely hatékonyan segíti a sebgyógyulást különböző típusú sebek esetében. A módszer szabályozott szívóhatással eltávolítja a sebváladékot és szövettörmeléket, elősegítve a sejtek növekedését és javítva a helyi vérkeringést. A terápia költséghatékony, csökkenti az antibiotikum- és fájdalomcsillapító-szükségletet, a mosási költségeket, valamint gyorsabb betegmobilizációt tesz lehetővé.
A szakmai napot Kárpáti Zsolt, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Minőségirányítási Osztályának osztályvezetője zárta, aki a betegbiztonság és a minőségirányítás kapcsolatáról osztotta meg tapasztalatait. Hangsúlyozta, hogy a minőségirányítás nem csak szabályok betartását jelenti, hanem az erőforrások ésszerű használatát, a dolgozók motiválását és egy valóban működő rendszer fenntartását. Ez mind elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegbiztonság érdekében végzett munka tényleges eredményeket hozzon.
A program hagyományosan a személyesen és online kapcsolatban résztvevők hozzászólásaival, az elhangzottak megbeszélésével zárult.