Hírfolyam Hírfolyam

9. NEVES Betegbiztonsági fórum

2010. június 3-án A betegbiztonság ára címmel megrendezett 9. Betegbiztonsági Fórum az egészség-gazdaságtani módszerek alkalmazásának legfontosabb szempontjaitvizsgálta a betegbiztonság javítását célzó intézkedések vonatkozásában.

A Fórum keretében arra kerestük a választ, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági körülmények, egyre szűkülő pénzügyi lehetőségek között milyen terhekkel jár a nem várt események kezelése, a megelőzésre alkalmas intézkedések milyen megtakarításokkal állíthatóak szembe az incidensek számának csökkenése következtében.

Dr. Belicza Éva bevezető eladásában a bemutatta az incidensek kezelésével kapcsolatban megválaszolandó legfontosabb kérdéseket, így

  • a kezelni kívánt nem kívánatos események és kockázatok kiválasztásának szempontjait,
  • a megelőző intézkedések eredményességének meghatározási lehetőségeit,
  • a nem kívánt események kezelésének gazdasági oldalát (intézkedések, jelentések költsége vs. nemkívánatos események következményeinek kezelése).

Dr. Lovas Kornélia előadásában ismertette a legfontosabb egészség-gazdaságtani módszereket, kiemelve a költség-hatékonyság (cost-effectiveness) vizsgálatok jelentőségét a betegbiztonsági intézkedések eredményességének megítélése szempontjából. Áttekintette a vizsgálatok során számba veendő költségtípusokat, a nyereség számszerűsítésének lehetőségeit, ezen adatok forrásait, az egészség-gazdaságtani elemzések legfontosabb lépéseit. A módszertani bevezetés után egy nemzetközi példán keresztül a kézmosási complience-t javító intervenció költség-hatékonyságának bemutatására alkalmas költség-elemek számbavételére került sor a hallgatóság közreműködésével.

A résztvevők hozzászólásai alapján kiderült, hogy a betegbiztonsági intézkedések tervezésénél, bevezetésénél és értékelésénél a költség-hatékonysági szempontok ez idáig nem kaptak hangsúlyt, ami a módszertani ismeretek és a megfelelő szakemberek hiányára is visszavezethető.A résztvevők véleménye szerint a fölöslegesen végzett vagy hibás szakmai tevékenység kiszűrése és előfordulásuk csökkentése kiemelkedő jelentőségű az ezekhez kapcsolódó magas ráfordítás miatt.A betegbiztonsággal összefüggő nem várt események visszaszorítása, és ezen keresztül a következményekből adódó költségek elkerülése, mérséklése az ésszerűen kiválasztott elemzésekre támaszkodva érhető el.

A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:

Dr. Belicza Éva – A betegbiztonság ára

Dr. Lovas Kornélia – A betegbiztonság ára

NEVES jelentési rendszer

NEVES Egyesület

A következő eseményeink tervezett időpontjai:

Konferencia a WHO Betegbiztonsági Világnapján

  • 2024. szeptember 17. (kedd)

AKTÍVAN A BETEGBIZTONSÁGÉRT!

Az egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése című, EFOP 1.8.0 – VEKOP 17 jelű pályázati konstrukció betegbiztonsági alprojekt szakmai koncepciója és eredményei: Zárókiadvány

NEVES program

Előadás és jegyzet a kötelező szakmacsoportos továbbképzési tanfolyam támogatásához.
Tovább

GY.I.K. - a NEVES szoftverhez

Kapcsolódó oldalak

További információ

Lezárult az Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése című projekt

EFOP-1.8.0.- VEKOP-17-2017-00001
További információért kattintson a képre

BELLA program

akkreditáció BELLA belső jelentési rendszer betegbevonás betegbiztonság betegesés betegátadás bevezetés bevezető decubitus EFOP elemzési módszerek Európai Unió fejlesztés gyógyszerelés gyógyszerelési hiba gyökérok elemzés infekciókontroll jelentési eredmények jelentési hajlandóság jelentési rendszer jógyakorlat jó gyakorlatok klinikai audit kockázatkezelés kockázatmenedzsment kommunikáció korlátok kézhigiéné MAP4E nemkívánatos esemény NEVES NEVES jelentési rendszer ok projekt protokoll SE-EMK standard standardfejlesztés standardok tanúsítás tűszúrás tűszúrásos sérülések WHO újraélesztés


Széchenyi 2020 info