8. NEVES Betegbiztonsági fórum
A 2010. április 1-én megrendezésre került 8. Betegbiztonsági Fórum a kézhigiénia betegbiztonsági vonatkozásaival foglalkozott
„TISZTA KEZEK”- A KÉZHIGÉNIA JELENTŐSÉGE A BETEGBIZTONSÁG VONATKOZÁSÁBAN címmel
Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kialakulása a betegbiztonság egyik legfontosabb problémája mind a fejlődő- mind a fejlett országokban. A kórházi szerzett fertőzések a meghosszabbodott ápolási időn túl, az ápolási és egyéb járulékos költségek emelkedéséhez és a kórokozók rezisztenciájának fokozódásához is hozzájárulnak. A kézfertőtlenítési protokollok nem megfelelő ismeretét, betartását világszerte az egészségügyi ellátás során szerzett fertőzések egyik vezető okaként tartják számon. Tudományos bizonyítékok igazolják, hogy megfelelő kézhigiénés gyakorlattal a nosokomiális fertőzések 20-30%-a megelőzhető lenne.
A Fórum résztvevőit dr. Böröcz Karolina a kórházi szerzett fertőzések nemzeti jelentési rendszerének aktuális tapasztalatairól tájékoztatta. A nosokomiális fertőzések hazai helyzetének bemutatása után dr. Lám Juditismertette a kézhigiénés complience-re vonatkozó nemzetközi adatokat, az előírások nem megfelelő betartásának lehetséges okait, kockázati tényezőit, és a kézmosási gyakorlat javításával elérhető eredményeket két nemzetközi példa bemutatásán keresztül. Ezután dr. Farkas Anikó számolt be a nyíregyházi Jósa András Kórház WHO ajánlásokon alapuló kézhigiénét fejlesztő programjának tapasztalatairól, tanulságairól.
A Fórum keretében a résztvevők ok-hatás elemzést végeztek arra vonatkozóan, hogy a kézmosás megfelelősége miért sérülhet a kórházakban. Az elemzés folyamán a következő okok kerültek azonosításra a nem megfelelő kézfertőtlenítési gyakorlathoz kapcsolódóan:
- Ismerethiány, a protokollok nem-, vagy nem naprakész ismerete (pl. az orvosképzésben nem kap kellő hangsúlyt a nem sebészeti bemosakodás)
- Nem egyértelmű-, elavult protokollok
- Időnyomás (létszámhiány, sok beteg)
- Szükséges eszközök, fertőtlenítő- és ápolószerek hiánya, nem megfelelő szerek rendelkezésre állása (forráshiány)
- Szervezeti politika, a menedzsment elkötelezettsége a kézhigiénia iránt (források biztosítása a megfelelő fertőtlenítő-, és ápolószerek beszerzésére, oktatások és auditok kivitelezésére)
A kézhigiénés protokolloknak való megfelelőség javításában a résztvevők véleménye szerint meghatározó szerepe van az oktatásnak, továbbképzésnek, a WHO ajánlások megismerésének. A célzott oktatási programokon túl, az egyértelmű és mindenki számára elérhető protokollokat és azok betartásának auditálását és visszajelzését is lényeges elemként értékelték a program résztvevői.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Lám Judit – Kézhigiéné és betegbiztonság
Kézmosás és betegbiztonság – ok – hatás diagram
Dr. Orosz Márta, Dr. Farkas Anikó – Kézhigiénés továbbképzések