4. NEVES Betegbiztonsági fórum
2009. június 18-án negyedik alkalommal rendeztük meg az Egészségügyi Menedzserképző Központban a Betegbiztonsági Fórumot.
A rendezvény középpontjában ezúttal a betegbiztonság és kommunikáció összefüggései álltak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy nemzetközi mintára, Magyarországon is szükség van a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatára és széles körben alkalmazható kommunikációs protokollok, ajánlások kidolgozására. Jelen fórumon a téma jelentőségének hangsúlyozására, problémák megvitatására került sor. Ősszel gyakorlat- és megoldás-orientált formában folytatódik a műhelymunka.
A kommunikáció jelentősége a betegellátás biztonsága szempontjából:
A kommunikációs hibák következtében kialakuló nemkívánatos események világszerte a szakmai figyelem középpontjában állnak. A nemzetközi kutatások eredményei szerint a betegbiztonság sérülésével járó helyzetek, ellátási hibák hátterében az esetek akár 70%-ában (!) kommunikációs hiányosságok érhetőek tetten. A betegkommunikációban és a szakmai kommunikációban egyaránt komoly problémák tapasztalhatóak. Utóbbin belül, a betegek intézmények közötti, és intézményen belüli átadása-átvétele, illetve a szakmai team munka fennakadásai során zajló kommunikációs gyakorlat különösen nagy veszélyeket rejt magában.
A probléma jelentőségéből adódóan, a nemzetközi szervezetek, köztük a Joint Commission (JCAHO) és a WHO a betegbiztonsággal kapcsolatos célkitűzések között kiemelten kezeli a kommunikáció fejlesztését és ajánlásokat dolgoztak ki annak lehetséges módozataira vonatkozóan. Bár általános érvényű megoldás, „Best Practice” nem áll rendelkezésre, számos olyan módszer, kommunikációs modell lelhető fel, amelyek révén, külföldön már jelentős eredményeket értek el a kommunikációs eredetű ellátási hibák csökkentésében.
A Betegbiztonsági Fórum célja, hogy felhívja a szakemberek figyelmét a probléma jelentőségére és szakértők bevonásával hosszú távon ösztönözze, koordinálja a kommunikációs eredetű ellátási hibák csökkentését célzó műhelymunkát.
Előadások
Dr. Belicza Évabevezető előadásában nemzetközi adatokkal támasztotta alá a probléma súlyát és jelentőségét. Hangsúlyozta, hogy a nemkívánatos események anonim jelentését biztosító hazai NEVES Program keretében eddig feldolgozott több mint 700 adatlap elemzése alapján, a hazai betegellátásban előforduló ellátási hibák hátterében is gyakran állnak kommunikációs hiányosságok.
Dékán Zita a nemzetközi gyakorlat és eredmények alapján, a kiemelt kommunikációs kockázattal rendelkező területekről – köztük az orvos-beteg kommunikációról, a betegek átadása, átvétele kapcsán bekövetkező kommunikációs problémákról és a team munka sajátosságairól is beszélt. Kitért ezek következményeire, valamint a külföldi módszertani ajánlások hazai bevezetésének lehetőségeire, korlátaira.
Prof. Kullmann Lajos felszólalásában a kritikus területek egyikét, a team munka jelentőségét részletezte. A hiányosságok mögött tetten érhető általános okokat és megoldási alternatívákat a rehabilitációs szakma példáján mutatta be.
Bodor Mária, a Rákbetegek Országos Szövetségének elnöke a páciensek szempontjából világította meg a kérdést, hangsúlyozva a megfelelő kommunikáció jelentőségét és a hiányosságok következményeit az onkológiai betegek ellátása során.
A Fórum legfontosabb megállapításai
Az előadásokat élénk figyelem, az azt követő visszajelzéseket figyelemreméltó résztvevői aktivitás kísérte. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a kommunikációs hiányosságoknak Magyarországon is jelentős a befolyása az ellátás minőségére, s a fennakadások potenciális veszélyt jelentenek a betegbiztonság sérülése szempontjából. A NEVES Programba beérkezett jelentések is ezt támasztják alá: a beérkező adatlapok elemzése során a nemzetközi szakirodalommal egybehangzó eredmények születtek. Így például az előző Betegbiztonsági Fórum során tárgyalt „decubitus” tekintetében is a vezető okok között szerepelnek kommunikációs problémák, úgymint a tájékoztatás elégtelensége, a szakemberek információhiánya, és a team munka sikerességét veszélyeztető tényezők.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Belicza Éva – Kommunikáció és betegbiztonság
Dékán Zita – Betegbiztonság és kommunikáció