21. NEVES Betegbiztonsági fórum
A XXI. Betegbiztonsági fórum első előadásában dr. Belicza Éva ismertette a 2009/C151/01 számú ajánlással kapcsolatos EU beszámoló főbb tanulságait, amelyben 28 ország szolgáltatott adatokat az ajánlás teljesítéséről.
Magyarország, bár halad előre a betegbiztonság fejlesztésében, sajnos nem szerepel előkelő helyen az EU-s országok között, így komoly hiányosságok jelentkeznek a betegoktatás, betegbevonás témakörében. A jelenlegi kedvezőtlen helyzet ellenére is fontos megjegyezni, hogy a projekt kezdete óta sokat fejlődötta betegbiztonság hazánkban.
A második előadásban dr. Lám Judit bemutatta a Joint Action PaSQ programjának részleteit. Magyarország az Európai Unió által indított program három munkacsoportjában is érintett. Ennek részeként tette közzé Judit a WP4-es munkacsoport felhívását, mely lehetőséget biztosít a hazai egészségügyi szolgáltatónak is a nemzetközi betegbiztonsági programba való bekapcsolódására. E projekt a betegbiztonság javítását szolgáló legjobb gyakorlatok széles körben való elterjesztését és megosztását célozza. Jelen fázisban a helyi, intézményi szinten megvalósuló, a betegbiztonságot javító gyakorlatok on-line adatgyűjtése zajlik, amellyel kapcsolatban előzetesen öt intézmény is jelezte érdeklődését. A megosztásra szánt gyakorlatok on-line kérdőíven történő jelentése 2013. február 27-ig lehetséges. További részletek idekattintva érhetőek el.
A következőkben került sor a fórum fő témájának, a szakmai irányelveknek és az intézményi protokollok kapcsolatának megvitatására. Dr. Kiss Erika vitaindító előadásában rámutatott, hogy a gyógyítás során szükséges információ forrása szinte végtelen, a jó minőségű szakmai irányelvek jelenthetnek megoldást arra, hogy a gyógyítás valódi bizonyítékokon alapuljon, az ellátók lehető legkisebb terhelésével. Erika összefoglalta az irányelvek használatának legfőbb akadályait, illetve ismertette a magyar irányelvek 2006-os és 2009-es vizsgálatainak eredményeit, a jelentősebb problémákra fókuszálva.
A szakmai irányelvek gyakorlati megvalósításának eszközei, a helyi eljárást szabályozó dokumentumok. Erika fölhívta a figyelmet a szakmai irányelv és a helyi protokoll közötti fontos különbségekre, és a protokollok döntéstámogatói mivoltára.
Végül az NHS protokollfejlesztési keretrendszerét lépésenként kibontva a fórum résztvevői megosztották egymással a témával kapcsolatos gyakorlati tapasztalataikat. E beszélgetés tanulságaként megállapíthattuk, hogy bár a protokollfejlesztés sok kívánnivalót hagy maga mögött, mégis léteznek olyan példák, olyan gyakorlatok, amelyből lehet tanulni. Vannak olyan intézmények Magyarországon, ahol a protokollokat olyan munkacsoportok fejlesztik, amelyekben az adott témakörben érintett szakterületek képviselői jelen vannak. A hallgatóság beszámolói szerint azok a protokollok, amelyeket ilyen munkacsoportok hoznak létre, sikeresebben kerülnek át a gyakorlatba, mint azok, amelyeket nem az érintettek írnak meg.
A csoportmunkán kívül a sikeres, gyakorlatban is élő protokollokhoz szükséges még az elkötelezett és támogató intézményi vezetés.
Annak ellenére, hogy a jól megírt szakmai protokoll nemcsak útmutatóul szolgál, hanem segíti a betegbiztonságot, és szükség esetén a jogi felelősségre vonással szemben is védelmet nyújt az ellátók számára, sokszor tapasztalható ellenállás alkalmazásukkal szemben. Egyrészt az intézményi minőségügyi vezetők magukra maradnak, és nem csoportmunka eredményeként születnek meg a protokollok, másrészt a dolgozók szabálykövetése sem százszázalékos, és sok a protokollok alkalmazásával kapcsolatos tévhit is.
Ezeken tudatos intézkedésekkel, oktatással lehet és kell javítani, ugyanis az intézményi protokollok jelentősége folyamatosan nő, az állandóan változó környezet, a több helyen is dolgozó orvosok, ápolók, a munkaerőhiány, az egyre rövidülő ápolási idők, a kevésbé tapasztalt ellátók kényszer szülte önállósága, a műhibaperek növekvő gyakorisága mind amellett szól, hogy az intézményi folyamatszabályozás nélkülözhetetlen.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Lám Judit – Joint Action summary
Implementation Report on the patient safety 2009/C 151/01 Recommendation