15. NEVES Betegbiztonsági fórum
A 2011-12-es tanév első Betegbiztonsági Fóruma október 6-án került megrendezésre, témája az egészségügyi ellátás egyik kritikus pontja, a betegátadás (patient handover) volt.
A WHO meghatározása szerint „a betegátadás a felelősség és számon kérhetőség átadása egy másik személynek vagy szakértőcsoportnak az ellátás egy vagy minden területén, egy vagy több betegre nézve, időlegesen vagy véglegesen”. Dr. Belicza Éva bevezető előadásában a betegátadások jelentőségéről beszélt, illetve arról, hogy a kommunikációs hibák igen gyakori gyökérokai a rendkívüli eseményeknek. A kutatásokból kiderült, hogy az átadás-átvételi hibák – jórészük hátterében a hiányos kommunikáció áll – nemkívánatos eseményekhez, ellátási hibákhoz, s ezzel együtt a betegbiztonság romlásához vezetnek. Az intézményen belüli, intézmények közötti átadás mellett ide sorolható a betegek elbocsátása is, kiemelve a zárójelentések jelentőségét. Kiemelte, hogy mik az eredményes betegátadás legfontosabb elemei megemlítve az eredményes/ hatékony kommunikáció, az előrelátó vezetés, az ellátás folytonossága (technikai és a beteg szemszögéből való), a szakmaközi együttműködés és a csapatmunka szerepét.
A Fórum második előadását Dr. Lám Judit tartotta, ő az EU FP7-es pályázat keretein belül megvalósított Handover projektről beszélt, melynek egyik eredményeként a Handover Toolbox publikálásra került. Ez egy gyűjtemény, amely hasznos információkat tartalmaz abetegátadás több típusának fejlesztéséhez. Az anyagokat 6 témakörbe sorolja, ezek közül talán a legfontosabbak a Protokollok és checklisták, a Betegoktatás és a Handover training, azaz a betegátadás oktatása. A Handover Toolbox elsődleges célcsoportja a továbbképzési szakértők és stratégiafejlesztők. Kórházi vezetőként gondot okozhat annak eldöntése, hogy mely eszközöket érdemes alkalmazni. A NEVES program szakértői a hazai ellátásban releváns eszközöket adaptálják és folyamatosan közzéteszik a honlapon.
Dékán Zita a harmadik előadásban a betegátadási kommunikáció tényezőit mutatta be. Az eredményes kommunikáció megvalósítása kiemelten fontos, mert a betegbiztonságot érintő „nemkívánatos események”, ellátási hibák közel 70%-a kommunikációs hibákra vezethető vissza. A kommunikációs hibák legalább 50%-a pedig az átadások alkalmával következik be. A kommunikáció akadályaként többek között a szervezeti kultúra, infrastruktúra és a tisztázatlan feladatok problémakörét említette. Ezekre megoldást jelenthet a folyamatok standardizálása, amelyre példaként több módszert is láthattunk, pl. a kommunikáció sémáját meghatározó ISOBAR módszer.
A negyedik előadó, Dr. Kárpáti Edit a munkája során az Egyesült Királyságban látott gyakorlatot, az ún. „Clinical Care Pathways”-t mutatta be. Ez az eszköz az orvosi és ápolási műveletek időrendbe szedett jegyzéke. A konszenzus-konferencián Szlovéniában 2005-ben megállapított definíció szerint: egy adott betegellátási (klinikai) folyamat során a döntési pontok és szervezési folyamatok rutinszerűen felmerülő lépéseinek meghatározott közös megegyezésen alapuló dokumentációs gyűjteménye. Az ellátás folyamatát követő összesített dokumentáció annak ellenére, hogy nagyobb mennyiségű anyag, sokkal áttekinthetőbb, mint a hagyományos lázlap, és tartalmazza az összes szükséges információt, így hozzájárul a vertikális betegátadások kockázatainak csökkentéséhez.
Honlapunkon elérhető néhány minta a Clinical Care Pathways megvalósítására. Az anyagot az alábbi linken találják meg:
A résztvevők az előadások után irányított beszélgetés keretében összeszedték az eredményes betegátadás néhány lehetséges akadályát:
- Nincs standardizált eljárás
- Időbeli elcsúszás: a beteg és a dokumentáció nem együtt érkezik meg
- Nincs meghatározott kötelező tartalom
- A kommunikáció nem szabályozott
Majd több megoldási javaslatot hallhattunk az átadás biztonságosabbá tételére, amelyek már működnek hazánkban:
- Műtét előtt négyszemközt szóban, illetve előzetesen írásban történő tájékoztatás (gerincgyógyászat)
- Műtétek után tájékoztató anyag kiadása a betegnek (milyen tüneteket várhat, milyen a felépülés, stb.)
- Gyermekkórházi ellátás során a szülő bevonása.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Belicza Éva – Bevezető előadás
Dr. Lám Judit – Handover Toolbox