11. NEVES Betegbiztonsági fórum
A 2010. december 2-án megrendezésre kerülő XI. NEVES Fórum az egészségügyi dolgozók biztonsága szempontjából egyik legjelentősebb munkahelyi kockázattal a tűszúrásos sérülésekkel foglalkozott.
Dr. Belicza Éva bevezető előadásában ismertette a NEVES betegbiztonsági programot és a kapcsolódó Fórumsorozatot. Legfontosabb aktualitásként bemutatta a betegesések új jelentési felületét, és a NEVES hírlevél első számát. A betegbiztonság javítása szempontjából kiemelte abetegbiztonságot támogató szervezeti kultúra szerepét, és szemléltette a nem várt események oki modelljét.
Dr. Balogh Zoltán a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) által az éles, hegyes tárgy által okozott sérülések témájában végzett felmérésének legfontosabb eredményeit ismertette. A vizsgálat tanulságai szerint a sérülések legfőbb okát hazánkban az előre nem látható, váratlan események, valamint a hiányos és hibás védőfelszerelések jelentik. Az egészségügyi dolgozók tisztában vannak a balesetek kockázatával, de nem megfelelő módon és mértékben jelentik az elszenvedett eseményeket.
A tűszúrásos sérülések (alul)jelentésének gyakorlatát támasztotta alá a WHO PATH program keretében elemzett tűszúrásos sérülések indikátor hazai adatgyűjtésének eredménye is.Takács Erika PATH ország-koordinátor előadásából megismertük az indikátor definícióját, számításának módját, a számítással kapcsolatos nehézségeket. A tűszúrásos sérülésekre vonatkozó indikátor jól tükrözi a munkakörülmények biztonságosságát, a széles kockázati csoport, a lehetséges következmények súlyossága miatt került be a kórházi minőségfejlesztést támogató PATH indikátorok közé. A PATH eredményekhez kapcsolódóan a Zala Megyei Kórház,a tűszúrásos sérülések jelentésében elért jó eredmények hátterében álló gyakorlati tapasztalatai kerültek bemutatásra.
Mularski Juditaz intézményében végzett „villámfelmérést” ismertette. Eszerint a kérdőíves felmérésben közölt tűszúrásos sérülések és a ténylegesen jelentésre kerülő tűszúrásos sérülések száma között lényeges különbség volt. A felmérés tanulságai szerint szükség van az tűszúrásos sérülések körülményeinek és az aluljelentés okainak feltárására, és a jelentésre kerülő adatok realitását minden esetben értékelni, mérlegelni kell.
Dr. Böröcz Karolina az OEK osztályvezetője ismertette az EPINFO-ban közölt nemzetközi ajánlásokkal összhangban álló legfontosabb irányelveket, amelyek mentén a tűszúrásos sérülésekkel kapcsolatos helyi protokollok kialakíthatóak.
Udvardiné Horváth Szilvia előadásában, melyet Dr. Varga Piroskával készített,bemutatta a tűszúrásos sérülésekhez kapcsolódó vizsgálatokat és adminisztratív teendőket, és az ezekhez kapcsolódó költségeket.
Dr. Lám Juditismertettea kockázatok felismeréséhez szükséges, célzott oki kutatás alapját képező tűszúrásos sérülések jelentésére kidolgozott adatlapot, és a tesztelés alatt érkezett jelentések legfontosabb eredményeit.
A fórum résztvevői szerint a jelentések elhallgatását/elmaradását az alábbi okok magyarázhatják:
- a dolgozóknak elégtelen a tudásuk a tűszúrásos/vágásos sérülések lehetséges következményeiről,
- nincsenek tisztában a munkahelyi balesetek miatti keresetkiesés pótlásának lehetőségeivel, így pl. nem tudnak az ilyenkor járó 100 százalékos táppénzről,
- visszariasztja őket az esemény bonyolult adminisztrációja, dokumentációja, időigényes orvosi vizsgálatok sorozata várhat rájuk,
- elképzelhető, hogy a munkáltató nem érdekelt a vizsgálatok és a 100 százalékos táppénz kifizetésében,
- lehetséges, hogy a munkáltató odafigyelése, az esetek kontrollja esetleges.
Ez év májusában megjelent az Európai Unió direktívája, amely előírja a tűszúrásos balesetek kezelését, jelentését, elemzését és megelőző intézkedések megtételét. Így a témakörrel a jövőben biztosan foglalkozni kell, és valószínűleg jogszabályi vonatkozásai is lesznek Magyarországon.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Belicza Éva – Bevezető előadás
Dr. Balogh Zoltán – Tűszúrásos és vágási sérülések okozta baleset alakulása szakdolgozók körében
Takács Erika – A PATH indikátor- Tűszúrás okozta sérülések
Dr. Böröcz Karolina – Vérrel/váladékkal terjedő fertőzések megelőzése és kontrollja
Mularski Judit – Tűszúrások jelentése és a valóság
Dr. Lám Judit – Tűszúrásos sérülések a NEVES betegbiztonsági programban
Dr. Varga Piroska, Horváth Szilvia – Tűszúrásos sérülések értékelése