10. NEVES Betegbiztonsági fórum
A 2010. október 7-én Nemzetközi betegbiztonsági receptek címmel megtartott X. Betegbiztonsági Fórum célja a betegbiztonsággal foglalkozó nemzetközi források és ajánlások áttekintése, megismertetése volt.
A Fórum keretében foglalkoztunk a WHO „Safe Surgery Safe Lives” kezdeményezésével, kiemelve a sebészeti tevékenység biztonságának javítását szolgáló sebészeti ellenőrző lista szerepét.
Dr. Belicza Éva bevezető előadásában ismertette a harmadik éve folyó programsorozattal kapcsolatos aktualitásokat. Elmondta, hogy jelentési kedv növelése érdekében és az elemzési tevékenység javítása érdekében új adatrögzítő felület kerül kialakításra. Ez azonnali visszacsatolásra ad lehetőséget, a beérkező jelentésekfolyamatos feldolgozásra kerülnek és az adatszolgáltató intézmények mind az országos, mind saját adataikat feldolgozott formában tanulmányozhatják.
A NEVES tervek között szerepel a jelentési adatlapok rövidítése, továbbá a betegesések elemzése alapján az esések elkerülését elősegítő kiadvány összeállítása.
Dr. Lovas Kornélia előadásában bemutatta a betegbiztonsággal kapcsolatos nemzetközi honlapokat, és ismertette a két havi gyakorisággal tervezett NEVES Betegbiztonsági Hírlevéllel kapcsolatos tudnivalókat. Előadásában hangsúlyozta, hogy szükség esetén a nemzetközi ajánlások hazai gyakorlatnak megfelelő adaptációját el kell végezni.
A nemzetközi források áttekintése után Dr. Lám Judit a WHO sebészeti beavatkozások javítását célzó „Safe Surgery Saves Life” betegbiztonsági kezdeményezését ismertette, kiemelve a sebészeti ellenőrző lista jelentőségét. Az előadás kitért az ellenőrző lista alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatokra és eredményekre, melyek szerint az egyszerű és gyors eszköz segítségével a posztoperatív komplikációk és sebfertőzések kialakulása, a nem tervezett reoperációk száma, és a posztoperatív halálozás is statisztikailag igazolható módon csökkenthető.
Dr. Kárpáti Editradiológus összefoglalójában angliai munkatapasztalatai alapján mutatta beaz angol egészségügyi szolgáltatók kockázatkezelési gyakorlatát, az ehhez kapcsolódó standardokat (NHSLA standards), a rendszer tanulságait. A beszámolóban egy olyan rendszert láthattunk, ahol a kockázatkezelésben egyre magasabb szinteket elérő szolgáltatók minőségjavító törekvéseihez érdekeltségi rendszert is kapcsoltak.
A résztvevők – elsősorban a sebészeti ellenőrző lista kapcsán – a gyakorlat oldaláról fogalmazták meg véleményüket. Elmondták, hogy lényegében minden műtétnél megtörténik ez a fajta egyeztetés, igaz, ezt nem dokumentálják. Veszélyként ítélték meg a lista alkalmazásával kapcsolatban azt, hogy a kitöltés rutinná válhat, és az általános kérdések esetleg elterelik a figyelmet a konkrét esetből adódó problémákról. Abban viszont egyetértés mutatkozott körükben, hogy a sebészeti team kommunikációját javíthatja egy ilyen ellenőrző kérdéssor.
A Fórum előadásai az alábbi linkeken érhetőek el:
Dr. Belicza Éva –Betegbiztonsági a’la cart avagy nemzetközi receptek